Masaż ogólnie

Masaż to jeden z najstarszych sposobów postępowania leczniczego. Ten korzystny wpływ bodźców mechanicznych na organizm znano już w starożytnych czasach na obecnych obszarach Chin oraz w Egipcie. Masaż to zespół zabiegów, które oddziaływają w różny sposób na tkanki i narządy naszego ciała. Dzięki temu zmienia się wygląd i funkcjonowanie całego naszego organizmu. Działa wprost rewelacyjnie na stres, zmęczenie, dolegliwości ze strony układu mięśniowego, a także na różnego rodzaju schorzenia. Ma na celu utrzymanie organizmu w dobrej formie. Masaż niewątpliwie pomaga chronić nasze zdrowie i nasze dobre samopoczucie.
Jak wiadomo mamy różne rodzaje masażu, dzięki czemu możemy ochraniać nasze zdrowie rozmaitymi technikami. Szeroka gama rodzajów masażu pozwala każdemu na indywidualne dobranie najodpowiedniejszego dla siebie, swojego organizmu i skupienie się na ochronie wybranych całego bądź tylko wybranych partii ciała.

MASAŻ KLASYCZNY

Jest to zespół różnych zabiegów manualnych, które w sposób mechaniczny, przez powierzchnię ciała działają na skórę, tkankę podskórną i mięśnie, torebki i więzadła stawowe, a także w postaci zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, wewnątrzwydzielniczy, do narządów wewnętrznych włącznie. Masaż Klasyczny jest metodą leczenia fizykalnego, jak również integralną częścią odnowy biologicznej. Wywiera pośredni i bezpośredni wpływ na organizm, leczy, a zarazem zapobiega wielu chorobom- jest najskuteczniejszy w leczeniu chorób narządu ruchu. Usuwa zaburzenia ukrwienia i przewlekłe-często bolesne napięcia mięśni, usuwa stres. Pobudzenie ukrwienia wpływa dodatnio na wygląd skóry, staje się ona różowa, odświeżona i bardziej elastyczna.
WSKAZANIA:
bóle kręgosłupa; bóle pleców, karku; napięcie nerwowe; migrena; depresja; cellulit oraz rozstępy; stłuczenia, skręcenia; zespół bólowy ścięgna Achillesa; zespoły bólowe korzeniowe kręgosłupa (najczęściej spotykane w odcinku lędźwiowym i szyjnym); porażenie i niedowłady wiotkie lub spastyczne mięśni; przewlekła niewydolność krążenia; choroby obwodowych naczyń krwionośnych; rwa kulszowa; złamanie kończyn; żylaki podudzia; obrzęki kończyn dolnych; dyskopatia.
Przeciwwskazania do stosowania masażu:
wczesne stany po złamaniu kości;
osteoporoza;
ostre stany zapalne stawów i ścięgien;
wylewy krwawe pourazowe w stawach i mięśniach do 2-3 dni po urazie;
silne krwiaki wewnątrzmięśniowe w początkowym okresie leczenia (masaż powoduje wzmożone kostnienie krwiaków co poważnie komplikuje leczenie);
wszelkie choroby skóry: egzema, wypryski, liszaje, ropowice, czyraki, pęcherze, uszkodzenie ciągłości tkanek;
stany gorączkowe;
menstruacja;
choroby zakaźne oraz nowotwory niezłośliwe i złośliwe;
ostre i podostre zapalenie narządów miednicy małej;
choroba wrzodowa z krwawieniami, kamica wątrobowa i nerkowa, stany zapalne dróg żółciowych, choroby jelit przebiegające z owrzodzeniami oraz przepukliny (dotyczy masażu powłok brzusznych). Masażu nie można przeprowadzić bezpośrednio po dużym wysiłku fizycznym, po zabiegach (do 40 min.) po spożyciu posiłku oraz przy powiększeniu węzłów chłonnych.
Masaż zmniejsza napięcie mięśni, zostają z nich usunięte produkty metaboliczne. Powoduje zwiększenie przepływu krwi i limfy przez mięśnie. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa elastyczność mięśni i ścięgien. Działa pobudzająco w niedowładach, zmniejsza tkankę tłuszczową.
MASAŻ GORĄCYMI KAMIENIAMI
Wart wspomnieć o tym rodzaju masażu, gdyż łączy w sobie oddziaływania zarówno termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii jak i masażu szwedzkiego. Podstawę główna stanowi szerokie działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze pacjenta. W wyniku oddziaływania odruchowego dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Reakcja ta wpływa tym samym na zwiększenie pojemności łożyska naczyniowego. Odpowiedni nastrój, zastosowanie olejków eterycznych oraz odpowiednio dobrana muzyka wpływa kojąco na pacjenta, hamując działanie układu limbicznego zmniejszającego ogólne napięcie nerwowe. Cele masażu: ogólne rozluźnienie duże przekrwienie miejscowe i ogólne podniesienie podstawowej przemiany materii ogólne oczyszczenie organizmu zwiększenie procesów wymiany tkankowej podniesienie progu odczuwania bólu
Wskazania do masażu gorącymi kamieniami:
• stany wyczerpania psychofizycznego
• nadmierny stres
• wzmożone napięcie mięśniowe
• ból pochodzenia mięśniowo-powięziowego
• zaburzenia czynnościowe narządów wewnętrznych
• nadciśnienie tętnicze
• stany przeciążeniowe
Współcześnie, używa się coraz to nowych technik masażu bądź też powraca się do tych, które zostały stworzone w bardzo odległych czasach i krajach. Ludzie mający coraz więcej problemów ze stresem, korzystają właśnie z tych wyszukanych technik. Masowanie kamieniami pomaga walczyć z napięciem psychicznym, co w obecnych czasach jest ludziom bardzo potrzebne i takie rozluźnienie ułatwia im rozwiązywanie codziennych trudności.
MASAŻ SPORTOWY

Ma zapobiegać powstaniu stanów patologicznych, a jednocześnie je leczyć. Spełnia trzy zasadnicze funkcje:
przygotowuje do treningu;
po wysiłku fizycznym przyspiesza regenerację organizmu;
wspomaga leczenie kontuzji sportowych.
Masaż sportowy w niewielkim stopniu różni się ok. klasycznego masażu leczniczego. Masaż sportowy wykonuje się silniej i energiczniej. Masaż sportowy ściśle związany jest z treningiem sportowym. Analizując cykle treningowe, możemy dostrzec różne natężenia wysiłków fizycznych w zależności od dyscypliny sportowej. Treningom fizycznym towarzyszą takie pojęcia jak: przetrenowanie, roztrenowanie, przygotowanie do startu, rozgrzewka, regeneracja. Każdemu z tych pojęć podlegać będzie odpowiednie działanie ze strony masażysty.
Masaż sportowy bazuje na technikach masażu klasycznego. Rozpatrując stosunek procentowy stosowanych technik możemy dojść do wniosku, że techniki rozcierania oraz ugniatania górują nad pozostałymi. Stosowanie technik związane jest ściśle ze stanem psychofizycznym zawodnika oraz rodzajem okresu treningowego. Stąd możemy podzielić masaż sportowy na:
1. masaż podtrzymujący
2. masaż przedwysiłkowy
3. masaż międzywysiłkowy
4. masaż treningowy

MASAŻ LIMFATYCZNY

Ta specjalna technika masażu jest stosowana głównie w terapii i kosmetyce. Polega na lekkim gładzeniuruchami okrężnymi wzdłuż naczyń chłonnych. Płyn zalegający w tkankach jest wprowadzany w ruch, wyciskany i odprowadzany. W ten sposób można zmniejszyć obrzęk wokół oczu lub na nogach. Pomocny jest również przy likwidowaniu cellulitu. Masaż limfatyczny jest bardzo łagodny, bezbolesny i także poprawia ogólne samopoczucie. Cellulit – to miejscowe, złożone zmiany podściółki tłuszczowej. Proces tworzenia się cellulitu zapoczątkowują zaburzenia działania systemu blokerów wewnątrznaczyniowych. Stan ten pociąga za sobą kruchość naczyń kapilarnych i przesączanie się płynów, co w konsekwencji prowadzi do zaistnienia obrzęku. W przypadku cellulitu (zwłaszcza stadium zaawansowanego) należy podejmować działania mające na celu poprawienie mikrokrążenia i natlenienia, co w konsekwencji doprowadzi do poprawy krążenia w naczyniach włosowatych i tkankach. MASAŻ stanowi efektywny środek wspomagający zabiegi przeciw cellulitowi. Techniki masażu leczniczego znajdują zastosowanie również w zabiegach antystresowych, wypoczynkowych i relaksacyjnych. Jednym słowem, pozwalają odnaleźć właściwą równowagę psychofizyczną, a tym samym dbać o zdrowie.
MASAŻ IZOMETRYCZNY
Ma na celu spowodowanie szybkiego przyrostu masy i siły mięśniowej. Zabieg polega na oddziaływaniu na mięsień lub całą grupę mięśniową napiętą izometryczne.

MASAŻ KONTRALATERALNY

Stosuje się przy wszystkich schorzeniach związanych z unieruchomieniem chorego Np. : w opatrunku gipsowym. Masaż wykonuje się na kończynie zdrowej, co powoduje równoczesną aktywizację przepływu krwi w kończynie przeciwnej.

REFLEKTORYCZNY MASAŻ STÓP
Polega na uciskaniu odpowiednich punktów na stopie, co oddziaływuje na konkretny narząd Np.: serce, trzustkę czy żołądek. Do masażu stóp nie ma w zasadzie żadnych przeciwwskazań. Zabieg ten nie może zaszkodzić, a na pewno zawsze polepszy ogólne samopoczucie.
MASAŻ CIĄŻOWY
W czasie ciąży kobiet są także narażone na osłabienie organizmu, problemy z kręgosłupem itd., dlatego szczególnie w tym błogosławionym stanie powinny jak najbardziej dbać o siebie, ochraniać zdrowie i stosować masaże. Okres ciąży, jak również okres po porodzie to ciężki czas dla kręgosłupa. Na bóle pleców, głównie w okolicach krzyża skarży się wiele przyszłych mam. Przyczynami są: znaczny przyrost wagi, zmiana środka ciężkości (ciężar nie jest rozłożony równomiernie), działanie hormonów- głownie relaksyny, który rozluźnia tkanki. Masaż pomoże kobietom ciężarnym zadbać o kręgosłup, pozbyć się kłopotów z plecami i zachować sprawność fizyczną.
Wpływ masażu na organizm.

1. Układ krążenia – zwiększa szybkość przepływu krwi i limfy, przyspiesza pracę serca, otwiera dodatkowe naczynia włosowate, przepycha krew żylną w kierunku serca. działa przeciwzakrzepowo, zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych, powoduje szybsze wchłanianie obrzęków i wysięków, powoduje silne przekrwienie okolicy masowanej, powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek.
2. Układ nerwowy – delikatny masaż działa relaksacyjnie i uspakajająco, mocny masaż działa pobudzająco. poprawia czucie powierzchniowe i głębokie, usprawnia przewodzenie bodźców nerwowych.
3. Układ mięśniowy – powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie mięśni, przygotowuje do wysiłku. przeciwdziała kontuzjom, przyspiesza przemianę materii (szybsze odprowadzenie produktów ubocznych przemiany materii), zwiększa elastyczność mięśni, przyspiesza regenerację powysiłkową, podwyższa lub obniża napięcie mięśniowe
4. Stawy – uelastycznia stawy, utrzymuje prawidłową ruchomość stawów, w przypadku przykurczy zwiększa ruchomość, przygotowuje do wysiłku fizycznego, przeciwdziała przeciążeniom i kontuzjom. powoduje szybszą regenerację po wysiłku, zwiększa ilość mazi wewnątrzstawowej, powoduje szybsze wchłanianie wysięków i obrzęków, powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie stawów, powoduje wzrost produkcji mazi.
5. Skóra – działa kosmetycznie, ujędrnia i uelastycznia skórę, powoduje mechaniczne usuwanie zrogowaciałego naskórka, podwyższa temperaturę skóry, rozszerza naczynia krwionośne, uelastycznia, rozluźnia i zmniejsza powstałe bliznowce, likwiduje lub zmniejsza zrosty i zgrubienia, powoduje mechaniczne rozbicie tkanki tłuszczowej, przeciwdziała odleżynom, ułatwia pracę wydzielniczą gruczołów potowych i łojowych.
Podsumowując moją pracę nie mogę nic innego napisać, jak tylko to, że masaż jest wspaniałym wspomagaczem prawidłowego funkcjonowania organizmu i rewelacyjnie pomaga w ochronie zdrowia. Współczesne podejście do masażu jako czynnika ochraniającego zdrowie jest na dość wysokim stopniu. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że masaż powinien być nieodłącznym elementem wspomagającym ich zdrowie, ruch oraz codzienne funkcjonowanie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W związku z tym masażystów nam przybywa i możemy odpowiednie dobrać sobie i masującego i techniki masażu. W życiu codziennym masaż pomaga nam się odprężyć, zrelaksować i rozluźnić. Tym samym pomaga zachować równowagę psychiczną. Lecz nie tylko dzięki masażowi możemy walczyć z rutyną i codziennymi dolegliwościami. Stosowanie masażu przede wszystkim zwalcza dolegliwości chorobowe, zły stan zdrowia, problemy z kręgosłupem, także u ciężarnych, a u sportowców zapobiega wszelkim kontuzjom(ryzyko wystąpienia kontuzji zmniejsza się do minimum) i pomaga w ich leczeniu. Masaż także upiększa ciało. Obecnie wiele pań dba o swój wygląd, aż do tego stopnia, że stosuje masaże w celu zmniejszenia cellulitu, wysmuklenia talii, wyprofilowania figury. Kobiety dbają o siebie, gdyż bez względu na wiek, chcą czuć się atrakcyjnie i zawsze pięknie. Jak widać masaż potrzebny jest w każdej dziedzinie życia i z pewnością jest bardzo korzystny dla naszego zdrowia!!!

Autor: margheritas
Źródło: sciaga.nauka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze komentarze

    Kategorie